jak ocieplić budynek
Dom

Jak ocieplić budynek – praktyczny poradnik

Podczas budowania nowego domu, nawet małego domu do 70m2 bez pozwolenia, pamiętać trzeba o naprawdę ogromnej ilości rzeczy, cech i najróżniejszych parametrach danego budynku. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że buduje się w strefie klimatycznej, w której zdarzają się naprawdę srogie zimy, częste zmiany pogody. A to z kolei oznacza, że niezbędne jest odpowiednie ocieplenie budynku. Jak to zrobić najlepiej jak się da?

Dlaczego poprawne ocieplenie budynku jest tak ważne?

Zanim jednak przejdzie się do tego, w jaki sposób i czym ocieplić budynek, najpierw warto sobie zadać pytanie, z jakiego powodu jest to tak właściwie i aż tak istotna sprawa? Jak się okazuje, odpowiednie i skuteczne ocieplenie przekłada się na ogromną ilość najróżniejszych cech. O czym zatem warto wiedzieć?

W ogromnym skrócie dobre ocieplenie przyczynia się do tego, że:

  • maleją koszta ogrzewania – dom nie wytraca ciepła, więc nie trzeba go tak intensywnie ogrzewać,
  • mniej się wydaje na remont – dobrze ocieplony budynek w znacznie mniejszym stopniu niszczeje,
  • domownicy cieszą się lepszym zdrowiem – zimne powietrze przyczynia się nie tylko do ryzyka licznych przeziębień, lecz również powstawania grzybów i pleśni.

Po ociepleniu budnyku warto zainwestować w ekologiczne płyty wewnątrz domu, która będzie ładną formą wykończenia remontu.

Jak ocieplić budynek od zewnątrz?

Jak zatem widać, poprawnie ocieplony budynek ma kolosalne znaczenie dla jakości życia mieszkańców. Czym zatem powinno się takie ocieplenie zrealizować? Jak ocieplić dom?

Przyjmuje się, że jednym z najlepszych sposobów jest wykorzystanie do tego celu płyt styropianowych. Polega to na obłożeniu całej elewacji budynku styropianem o odpowiedniej grubości, a następnie pokryciu ich gładzią, oraz tynkiem lub farbą. Jest to rozwiązanie bardzo skuteczne, a przy tym bardzo ekonomiczne, ponieważ zarówno sam materiał, jak i jego położenie nie jest ani drogie, ani tym bardziej skomplikowane.

Innym ciekawym pomysłem jest użycie do ocieplenia budynku wełny mineralnej. Jak szacują specjaliści, jest to rozwiązanie znacznie wydajniejsze jeśli chodzi o termoizolacje niż styropian, jednak jego cena w zakupie, lecz przede wszystkim w montażu jest o wiele wyższa. Przyczyną jest tu bez wątpienia skomplikowany montaż, który wymaga stosowania specjalistycznych urządzeń.

Ostatnim wartym uwagi materiałem, który wykorzystywany jest do ocieplania, w tym wypadku przede wszystkim dachu i poddasza, jest pianka PUR. Wykazuje się ona bardzo dobrymi właściwościami termicznymi, a także jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia ludzi mieszkających w domu, jak i również dla całego budynku, ponieważ nie jest ani łatwo palna i ani podatna na wilgoć. Oczywiście jej koszt również jest dość wysoki, lecz montaż prosty i co najważniejsze bardzo szybki. Oczywiście, przed ociepleniem budynku, warto napierw dokładnie wysuszyć i zabezpieczyć na przyszłośc za pomocą izolacji poziomej metodą iniekcji.

Dowiedz się więcej jak wygląda prawo budowlane w kwestii ogrodzenia posesyjnego między sąsiadami, od drogi.

2 thoughts on “Jak ocieplić budynek – praktyczny poradnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top
+