jak ocieplić dom
Dom

Jak ocieplić dom, aby zadbać o portfel i środowisko?

Sprawia, że grzejemy dom, a nie otoczenie i oszczędzamy. Odpowiednia izolacja zapewnia optymalną temperaturę, chroni przed stratami ciepła, obniża rachunki za energię i jeszcze przyczynia się do zmniejszenia niskiej emisji, która jest plagą polskich miast i wsi. Najlepiej zadbać o ocieplenie już na etapie budowy. Możliwe jest także wykonanie termoizolacji istniejących domów od zewnątrz, a nawet od wewnątrz. Podpowiemy, jak ocieplić budynek?

Czym ocieplić dom?

Termoizolacja to wydatek, który się opłaca i zwraca. Odpowiednie zabezpieczenie ścian powinno być wykonane już na etapie stawiania budynku. Ocieplenie domu niweluje straty ciepła, czyli musimy mniej wydać na energię, emitujemy także mniej zanieczyszczeń. Specjaliści podkreślają, że budynek pozbawiony termoizolacji lub mający wadliwie wykonaną, traci bardzo dużo ciepła i potrzebuje nawet 40% więcej energii, aby go ogrzać. Posiadając nawet najnowocześniejszy system ogrzewania, ale bez ocieplenia nic nie zyskamy, ponieważ straty ciepła są ogromne. A czym ocieplić dom? Najlepiej zabezpieczyć obiekt już na etapie budowy, wówczas wykonuje się izolacje ścian zewnętrznych. Jest kilka metod ocieplania, stosuje się także różne materiały, które różnią się parametrami i ceną. Powszechnie wykorzystuje się:

  • wełnę mineralną,
  • styropian,
  • szkło piankowe,
  • piankę poliuretanową.

Skuteczna termoizolacja wymaga zabezpieczenia ścian oraz dachu. Wiele osób zastanawia się, kiedy ocieplić dom. Po tynkach – uważa spora część ekspertów. Fachowcy podkreślają, że ściany muszą najpierw dobrze wyschnąć, a potem należy je zaizolować. Ocieplenie budynków to etap budowy, którego nie powinniśmy lekceważyć, ani pomijać, zaoszczędzone środki z nawiązką wydamy na ogrzewanie. Również popularnymi materiałami są płyty warstwowe elewacyjne, gdzie także doskonale się sprawdzają jako termoizolacja budynku.

Jak ocieplić dom od wewnątrz?

Najwygodniej zabezpieczyć budynek od zewnątrz, jednak zdarzają się takie sytuacje, kiedy jest to niemożliwe lub właściciel nie chce naruszać elewacji. Wiele osób decyduje się na zakup starego domu, ponieważ zależy im na oryginalnym wyglądzie. W przypadku obiektów zabytkowych na ocieplenie zewnętrznych ścian może nie wyrażać zgody konserwator zabytków. Jak ocieplić dom od wewnątrz? Wybór metody i materiału zależy od rodzaju budulca, z jakiego wykonany jest obiekt. Najbardziej rozpowszechniona i uniwersalna jest wata mineralna, jednak nie jest to najtańsze rozwiązanie. Wykorzystywany bywa także styropian. Bardzo częsty jest problem zawilgocenia starych budynków, które wymagają nie tylko zabezpieczenia, ale także osuszenia.

W takim przypadku bardzo ekonomiczna, ekologiczna i szybka jest iniekcja krystaliczna. Metoda pozwala na osuszenie budynku od wewnątrz oraz stworzenie szczelnej izolacji poziomej ścian. Technologia polega na umieszczeniu mieszaniny (aktywatora krzemianowego, wody i cementu) w szeregu wywierconych otworów. Substancja pochłania wilgoć, wypełnia szczeliny i zabezpiecza przed ponownym wnikaniem wody. Na zakończenie dodajmy, że dobrze ocieplony dom to optymalna temperatura latem i zimą, niższe koszty ogrzewania oraz redukcja niskiej emisji. A koszt termoizolacji, zdaniem fachowców, zwróci się w ciągu siedmiu lat.

Sprawdź również aktualny rozkład jazdy KZK GOP: https://rozkladkzkgop.pl/

2 thoughts on “Jak ocieplić dom, aby zadbać o portfel i środowisko?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top