Marynowane warzywa w słoikach to produkty, które można przechowywać przez długi czas bez obaw, że się zepsują. Co więcej, są łatwe w przygotowaniu i znajdą mnóstwo zastosowań w kuchni wykonując paste z pesto. Sprawdź, jak je wykorzystać!
Które warzywa marynuje się najczęściej?
Najczęściej marynowanymi warzywami w słoikach są ogórki, papryka czy buraki. Można jednak zamarynować także mixy warzyw takie jak:
- cebula – zarówno biała, jak i czerwona świetnie nadaje się do marynowania; będzie to idealny dodatek do kanapek, sałatek czy mięs; takie marynowane warzywa z pewnością dodadzą wyrazu każdemu z dań,
- marchewka – również będzie świetnym uzupełnieniem wielu dań; warto dodać, że to warzywo posiada mnóstwo składników odżywczych, między innymi wapń, żelazo oraz witaminy z grupy B,
- groszek – idealny dodatek do sałatek oraz dań mięsnych; odpowiednio zamarynowany smakuje nawet lepiej niż w klasycznej formie.
Czy warto marynować warzywa w słoikach?
Wielu osobom może wydawać się, że warzywa marynowane nie mają sensu. Mają sens jedynie ze świeżych warzyw. Przecież na sklepowych półkach znajdziemy duży wybór świeżych warzyw przez cały rok. Jednak dzięki marynowaniu,warzywa będą dłużej przydatne do spożycia. Co więcej, będą miały one swój unikatowy smak i można z nich zrobić pasty warzywne, które pasują do każdej sytuacji albo okoliczności.
Dlaczego warto jeść marynowane warzywa ze słoikach?
Po pierwsze, marynowane warzywa w słoikach przyspieszają przemianę materii, a także ułatwiają trawienie. Ponadto, produkty te mają mało kalorii, dlatego świetnie sprawdzą się podczas diety. Szybko nasycają, a swoim składzie mają dużą ilość witamin oraz składników mineralnych. Warto wspomnieć również o tym, że marynowane warzywa w słoikach posiadają właściwości alkaizujące. Pomagają więc w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu oraz łagodzą objawy dolegliwości związanych z zakwaszeniem organizmu.
Czego używa się do marynowania?
Jeśli chodzi o marynowane warzywa w słoikach, ich sekret kryje się w aromatycznej zalewie. Do jej przygotowania używa się najczęściej mieszaniny oliwy, octu, wina i przypraw. Często do zalewy dodaje się ziele angielskie, liście laurowe, czosnek oraz koper. Można jednak zastosować również produkty takie jak miód czy sos sojowy. Ostateczny skład zalewy zależy tak naprawdę od osobistych upodobań.
Bardzo ważnym elementem każdej kuchni jest elektroniczna waga kuchenna. Dzięki niej nasze pomiary wagowe w stosunku do marynowania warzyw będą bardzo dokładne. Kolejnym plusem jest to, że dzięki takiej wadze obniżamy poziom wystąpienia jakiegoś błędu spowodowanego, że coś daliśmy za dużo lub za mało. A nasze marynowane warzywa w słoikach będą idealne
Zrób to sam, czyli przepis na marynowane ogórki
Do przygotowania marynowanych ogórków najlepiej jest użyć małych warzyw. Z trzech kilogramów otrzymamy kilka słoików pysznych, zamarynowanych ogórków. Do przygotowania zalewy będą potrzebne:
- woda – 3l,
- ocet 10% – pół litra,
- cukier – 6 łyżek,
- sól – 3 łyżki.
Aby przygotować zalewę, należy zagotować wszystkie składniki, a następnie zalać nią ciasno ułożone ogrórki w słoikach. Dodajemy do nich koper, świeży chrzan, czosnek, ziarna pieprzu, ziele angielskie, liść laurowy oraz ziarna gorczycy. Ta zalewa sprawdzi się również do marynowania warzyw w słoikach takich jak dynia, pomidorki koktajlowe czy papryka.
Zmiana nawyków żywieniowych powinna wypływać z serca, z naszej chęci zmiany czegoś na lepsze w naszym życiu. Lewiatan gazetka to drobny element, który może Cię wesprzeć w osiągnięciu swoich żywieniowych celów. Kliknij i czytaj aktualny wpis!
Odpowiednie odżywania jest niezwykle istotnym elemenem naszego życia. Osoby ktore są chore na różne choroby jak cukrzyca, dromomania czy inne schorzenia bądź niewydolności muszą mieć zbilansowaną dietę.
Dowiedz się na temat inteligentnych kuchnii.
Dzięki Tobie wiem, że wszystko jest możliwe.
Jesteś niesamowitym źródłem inspiracji.