Jak powstaje dromomania?
Life Style

Jak powstaje dromomania?

Dromomania określana jest również popędem do bezustannej podróży. Przyczyną takiego zachowania może być ucieczka od problemów prywatnych lub służbowych. Osoby, których dotknęła choroba Alzheimera, często mają tego typu zaburzenia.

Główne przyczyny powstania

Osoby, które cierpią na dromomanię, nie potrafią racjonalnie wytłumaczyć głównej przyczyny opuszczania domu. Warto zauważyć, że większość tych ludzi zazwyczaj tęskni za domem, a w czasie swoich dalekich podróży odczuwa lęk. Mimo tego dobrowolny powrót do domu jest z ich strony niemożliwy. Poriomania powoduje, że prowadzenie normalnego życia jest praktycznie niemożliwe. Takie osoby są uzależnione od regularnego podróżowania i przez cały czas muszą poznawać nowe miejsca. Niestety zazwyczaj cierpi głównie rodzina chorego, która jest przez niego zaniedbywana, tak jak reszta obowiązków, łącznie z pracą. Osoby dotknięte dromomanią potrafią nieświadomie podróżować nawet setki kilometrów. Potem budzą się w nowym miejscu i nic nie pamiętają. Ze swoich podróży nie potrafią opowiedzieć historii, ponieważ wszystko jest wyrwane z kontekstu.

Osoby w stanie dromomanii doznają całkowitej amnezji wstecznej, przez co nie są w stanie przypomnieć sobie wydarzeń, które działy się podczas podróży. Skłonność do dalekich wyjazdów oraz wędrowania może być objawem głębokiego upośledzenia. Należy jednak pamiętać, że pomiędzy uzależnieniem od podróży a ich uwielbianiem występuje duża różnica. Osoba z dromomanią po powrocie ze swoich wycieczek czuje się niedobrze. Według specjalistów jest to uczucie podobne do stanu osoby uzależnionej od narkotyków, która nagle odstawiła wszystkie substancje.

Dromomania – cechy charakterystyczne

Odzyskanie sił po takiej wyprawie może zająć bardzo dużo czasu. Jednocześnie chory odczuwa tęsknotę za wszystkimi miejscami, które odwiedził oraz ludźmi, których poznał. Intensywna potrzeba podróżowania występuje na każdym kroku i nie sposób się jej pozbyć. Warto zauważyć, że osoby chore mogą być uzależnione również od planowania podróży. Powrót do codziennych obowiązków jest niezwykle ciężki, ponieważ osoba cierpiąca na dromomanię przez cały czas myśli jedynie o kolejnych podróżach. Ta jednostka chorobowa najczęściej dotyka osoby, które nie potrafią rozwiązać standardowych problemów służbowych oraz osobistych. Podróż jest formą ucieczki od rzeczywistości i często w głowie osoby chorej jest jedynym rozwiązaniem jej problemów. Dromomania zdecydowanie częściej występuje u osób, u których występowały już wcześniej zaburzenia psychiczne, takie jak schizofrenia, Alzheimer oraz depresja. Leczenie jest bardzo ciężkie i wymaga dużego zaangażowania pacjenta.

Dromomania bywa szczególnie uciążliwa u osób starszych, zmagających się z choroba Alzheimera, ponieważ długotrwały pobyt poza domem zagraża ich bezpieczeństwu, a czasem nawet życiu. Takiemu choremu należy zapewnić odpowiednią opiekę, czasem nawet całodobową. W takich przypadkach doskonałym pomysłem jest dom opieki dla chorych na Alzheimera. Również warto się zastanowić nad nowymi zabezpieczeniami. dobrym wyborem byłaby odpowiednio zaprogramowana automatyka bramowa, która w takich przypadkach mogłaby się nie otwierać. Oczywiście jest to rozwiązanie tylko i wyłącznie dla posiadaczy domów jednorodzinnych.

Dowiedz się więcej, czy jest możliwy dom opieki bez zgody seniora.

2 thoughts on “Jak powstaje dromomania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top
+