Przegrody szklane w kabinach prysznicowych
Dom

Przegrody szklane? Lustra? Jak czyścić szkło?

Nie da się ukryć, że szkło zdominowało wiele dziedzin i zastosowań, które do tej pory zarezerwowane były dla zupełnie innych materiałów. Ze szkła nie wykonuje się już tylko szyb, ale również przegrody szklane w biurach, stoliki, a nawet biurka komputerowe. To ogromne zainteresowanie szkłem wynika z jego niezwykle efektownego wyglądu, ale również zdolności do wizualnego powiększania przestrzeni w których się znajduje.

Minusy przegrody ze szkła

Niestety szkło posiada jedną, bardzo nieprzyjemną cechę. Ze względu na swoją przezroczystość – co jest olbrzymią zaletą – widoczne są na nim wszelkie możliwe zanieczyszczenia. Począwszy od kurzu, po zaschnięte kropelki wody, a na odciskach palców i dłoni kończąc.

Nie trzeba wiele trudu, aby np. przegrody szklane w biurach wymagały generalnego czyszczenia, a stolik pod komputer zdejmowania wszystkiego co na nim stoi i gruntownego przecierania. Mało tego, bardzo dokładne czyszczenie wcale nie wystarczy na kilka miesięcy. Już po zaledwie kilku dniach sytuacja wróci do tej sprzed czyszczenia. Powstaje więc pytanie, jak dbać o czystość przegród szklanych? Czy istnieje jakiś sposób, aby proces brudzenia zahamować lub przynajmniej czyszczenia znacznie ułatwić?

Przegroda szklana – powłoka ochronna

Nie od dziś wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Tę uniwersalną prawdę zastosować można również do czyszczenia szyb. Wbrew pozorom powierzchnia szkła nie jest zupełnie gładka. Pełno jest na niej porowatości, które sprzyjają gromadzeniu zanieczyszczeń. I nie ma tu znaczenia, czy chodzi o zwykłe lustra, czy też przegrody szklane. Istnieje jednak sposób aby te nierówności wyrównać, a tym samym zmniejszyć potencjał szkła do brudzenia się.

Efekt ten można uzyskać dzięki powłoce hydrofobowej, która uzupełnia wszystkie nierówności i powoduje, że zarówno brud, jak i inne zanieczyszczenia nie przylegają do powierzchni, tak samo jest ze ścianami szklanymi. Jednocześnie proces czyszczenia takiej szyby, która jest pokryta powłoką hydrofobowa jest znacznie prostszy. Na ogół wystarczy ją przetrzeć zwykłą szmatką raz na jakiś czas.

Przegrody szklane – jak dbać o czystość szkła?

Każdy kto choć raz mył w swoim życiu szybę ten wie, że do umycia jej potrzeba płynu oraz ściereczki. Zwykle jednak wybór tych konkretnych narzędzi jest zupełnie przypadkowy, co owocuje mizernymi efektami lub też udręką mycia.

Aby osiągnąć najlepsze efekty mycia, powinno się używać szmatki z wykonanej mikrofibry. W przypadku jej braku wystarczy zwykły papierowy ręcznik. Niepolecane są ściereczki z poliestru lub nylonu, ponieważ materiały te charakteryzuje się stosunkowo małą ilością włókien, co z kolei przekłada się na niską skuteczność w zbieraniu kurzu. Większe zabrudzenia zostaną usunięte, jednak pozostawiony kurz spowoduje powstanie na szkle smug.

Odpowiedź na pytanie, jak dbać o czystość szkła, nie ogranicza się jednak tylko do szmatek. Równie istotny jest odpowiedni dobór używanego płynu. Z reguły używa się specjalnego płynu do szyb, który charakteryzuje się dość dobrą skutecznością, jednak stosunkowo wysoką ceną.

Doskonała alternatywą dla niego jest chociażby płyn do mycia naczyń. Wystarczy dodać go odrobinę do wody i można w ten sposób uzyskać małym kosztem bardzo wydajny i skuteczny środek do mycia szyb.
Jeśli chodzi o zmorę każdego myjącego szyby, czyli powstałe smugi, to doskonałym środkiem do ich usuwania jest zwykły spirytus. Lekko nasączona nim szmatka właściwie od ręki usuwa nawet największe zabrudzenia tego typu. Obojętnie czy to przegrody szklane. lustra, szklana kabina prysznicowa czy cokolwiek innego. Cięzko doczyścić bądź posprzątać tak jak w biurowcach, by efekt byl piorunujący.

Więcej przeczytasz o popularnym temacie –  jak dbać o czystość szkła.

2 thoughts on “Przegrody szklane? Lustra? Jak czyścić szkło?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top
+