Płyty warstwowe elewacyjne - nowoczesny trend w budownictwie
Biznes Dom

Płyty warstwowe elewacyjne – nowoczesny trend w budownictwie

Funkcjonalne, ścienne płyty warstwowe elewacyjne odgrywają w budownictwie coraz większą rolę. Gros z nich to modele przeznaczone do dekoracji lub też – jako elementy kompleksowych systemów ociepleń. Co ciekawe, niektóre z tych płyt posiadają wbudowane właściwości termoizolacyjne.

Podstawowe właściwości ściennych płyt warstwowych

  1. Ochrona przeciwpożarowa – niektóre z płyt zaprojektowane są w ten sposób, by zapewnić, choć częściową ochronę przeciwpożarową. Rolę zabezpieczenia pełni tu wbudowany rdzeń, stanowiący oparcie dla całej płyty.
  2. Neutralność chemiczna – część ściennych płyt warstwowych jest zaprojektowana specjalnie dla wnętrz z atmosferą kontrolowaną. Składają się one najczęściej z dwóch warstw poliestru. Warstwa środkowa (rdzeń) wyróżnia się zwykle dużą izolacyjnością cieplną, wynoszącą 0.018 W/mK.
  3. System mocowania – cechą niektórych płyt warstwowych jest specjalny system mocowania, który – w zależności od wariantu – może być ukryty lub widoczny.

Co ważne – płyty warstwowe elewacyjne mogą występować również w wariancie przeznaczonym do montażu zewnętrznego. Ich zadaniem jest kompleksowe zabezpieczenie elewacji zewnętrznej budynku i wzmocnienie ich właściwości funkcjonalnych (ochrona akustyczna, termoizolacja itd.).

Ścienne płyty z wypełnieniem i ich wymiar funkcjonalny

Na rynku istnieją również dość specyficzne płyty warstwowe izolacyjne, które nie składają się z rdzenia, lecz – w zależności od wariantu – ze specjalnego wypełnienia. Może nim być:

  • wełna mineralna, charakteryzująca się wysokim stopniem ochrony przeciwpożarowej,
  • styropian, który jest tworzywem o bardzo korzystnych właściwościach termoizolacyjnych.

Niezależnie od zastosowanego wkładu modele te wyróżniają się estetycznym wykończeniem, dzięki czemu pełnią one również rolę dekoracyjną.

Bez względu na zastosowania, ścienne płyty warstwowe elewacyjne charakteryzują się zróżnicowanymi właściwościami użytkowymi. I choć wielu inwestorów nie docenia ich zalet, to stanowią one funkcjonalne uzupełnienie warstwy ściennej.

2 thoughts on “Płyty warstwowe elewacyjne – nowoczesny trend w budownictwie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top